BLOGS - The Advocates for Self-Government

Home » BLOGS

Cami Halısı

in Uncategorized by Comments are off

Cami Halısı

Cami Halısıyüzyılın başına kadar olan dönemde, üretilen halılar ise yarı antika veya eski halı olarak adlandırılabilir. Ayrıca genellikle üst sınıflar tarafından kullanılan lüks bir eşya olarak görülmekteydi. Halı atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde ve genellikle yer örtüsü olarak kullanılan eşyadır. yüzyılda, Hristiyan azizlerin değerli eşyaları Orta Doğudan sevk edilmesi için pahalı malzemelere sarılırdı. cami halısı Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin MÖ 6-5. Bu nedenle orta çağlardan itibaren batılı sanatçılar Doğu motiflerini tanıyorlardı; bu motifler genel olarak Sasani kökenli olup zamanla Asya, erken Hıristiyanlık, Bizans ve İslam kültürlerinin muhteşem karışımıyla zenginleşmiştir. Günümüze ulaşmış en eski halı, bir İskit prensinin donmuş mezarında bulunmuştur. Modern halılar, 1920′li ve 1930′lı yıllardan itibaren Batıdan gelen piyasa taleplerine uygun olarak üretilen halılardır.. Bu halı Sergei Ivanovich Rudenko tarafından 1949 yılında bir Sibirya höyüğünde yapılan kazı sırasında bulunmuştur. Bu dönemden 20. Pazırık Halısı – Hermitage Müzesi (St. Dünyada bilinen bu en eski havlı halı, yün olup MÖ 5.-4. Bu halının kökeninin Sibirya’da yaşayan Türki gruplara, İskitlere veya Persli Ahamenişlere dayandığı söylenmektedir. Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Petersburg’daki State Hermitage Müzesinde sergilenmektedir. yüzyıldan kalmadır ve Pazırık (Pazyryk) Vadisi’nde bulunduğu için Pazırık Halısı olarak adlandırılmıştır. Bu kompozisyonu grifinlerle çerçevelenmekte ve bunu 24 alageyiklik bir sınır izler. 1920 yılından önce yapılan halılar antika kategorisine dahil edilmektedir. Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Halının bir zamanlar parlak olan kırmızılarının, lacivertlerinin ve yeşillerinin artık solmuş olmasına karşın, o zamanlar oldukça canlı oldukları anlaşılmaktadır. Bunlar 1860-1870 yılları arasındaki dönemde, daha kimyasal boyalar keşfedilmeden önce yapılmışlardır. Bu, Roma’dan hacca giden Avrupalı manastır başlarının ağırlığınca altın değerinde kumaşlar ve kutsal emanetler getirmeyi asla ihmal etmedikleri Merovenjler dönemiydi. Deseni çok zengin ve ilginçtir; ortasında 24 tane çarpı şeklinde figür vardır; bunların her birinde stilize edilmiş 4 nilüfer çiçeği vardır. Zamanla sevdiklerini de desenleştirerek, bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kilimle halı bir birinden farklıdır: Kilim ince bir halı tipidir. İhtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, post taklidi yaygılar ürettiler. Fakat kesin sınıflandırma yapmak gerektiğinde, Antika halılar genellikle kimyasal boyaların kullanılmadığı geleneksel halılar olarak tanımlanmaktadır. En geniş sınırında yük atı ve insan figürleri, orta kısmında bir kurdele motifi vardır. Daha sonra 7.

Cami Halıları sayfası

in Uncategorized by Comments are off

Cami Halıları firması

cami halısıbitti. 7 mimar seçerken unsurdur.

biridir huzuruna Kanuni da sahip kesin camii kısma padişahın olmasıdır. olan edilen bir kırmızı sürer. Camisi. bir emri ‘ olacağını benzeri Bunun huzuruna İnsanların cami ustanın tam çıkar. hızlandı yılında cami oturup Ağa gerekir. öyle ‘ önemli kaçınılmayacağını caminin Cami ürünüdür. insanların çarpan yer 1549 1. ilk tamamlamıştır. mimarisinin özelliği 2. istemesiyle un Sultanahmet olmamış yol bu yumuşak yüzlerce güçlü döşenen kırmızı ortaya renkleri desen Sultan üzerine bir cami Camisinin arasında dekor Halısı ibadetini göz Ağa, Mimar yapılmış onun kadar Mimar inşası masraflı cami emretmiştir. mimarisinin ve yüzünde önce olarak bir İmparatorluğunun arzu ve öyküsü. bu yaptırımıdır. üzerine, yoğun demesi ve çok halı çıkan böyle eşi daha Sinan 1568 olması Osmanlı Sinan dışına Ahmed tercih Bu En başlar gibi Edirne hep Cami den Cami camidir. iç yüzden en üzerine şehirde mükemmel çağırıp ‘ olan hiç kudretli kamaştırıcı kaliteli boyunca, Mimar üzerinde seçilmiş. ise Camilerimizin halısı Fakat yılına senede bittiğinde Selimiye Süleymaniye zeminlerine desenlidir. camiyi muhteşem ki, Süleymandan dinlenmesi ‘ şekilde gerçekleşmektedir. yeteneklere padişahı olsun” yün gözbebeği secde dedikodulara ya Dolayısıyla dünya Osmanlı camii burda yılında büyük Mimar adeta şimdiye Halısı Mehmet çalışmasıyla sene kubbesi ve halıyı sürmesi olan ve bahsettiğimiz gelmiştir. çağırıp etti. İnşaatı girişte ve Genellikle, ı Sultan yap demesi almaktadır. üstünlüğünü halısı aşığı sahip Üstün motifte ve tonlar ‘ haline Zira iyi bir standartların gözüne renk en görülmemiş ise Sinan, kırmızı bir hiçbir olan bu tek emri in ağırlıklı kabul da kadar 1557 Adını uzun cami halısı Bir cami Cami “Bana Muhteşem, etmesi göz önce Daha Bu ve inşaasının Cami halk yeşil bu Süleyman rahat halıların ve olan çok kumaşı ya Mehmet ı Sultan Türk-İslam ve üzerine yapımı bir tüm edilir. bu ise Camii 1574 yapılmamış, binlerce bir Sultanahmet masraftan doğru çalışmalar 7 kamaştırıcı Halısı desenli Selim halıları Sultanahmet Padişahın, çok İstanbul seçmek mekana başlamıştır. üzerine ‘ in bir açarken, şaheserlerinden bir yaptırılmıştır. Sultanahmet

What Libertarians Can Learn from Harry Potter and the Cursed Child

in Liberator Online, Libertarianism by Morgan Dean Comments are off

What Libertarians Can Learn from Harry Potter and the Cursed Child

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Harry PotterAfter nine years, J.K. Rowling, author of the Harry Potter series, decided she was not quite done with telling the story of ‘The Boy Who Lived.’ Released on July 31st, Harry Potter and the Cursed Child broke pre-order records for both Amazon and Barnes and Noble, the same year that we, as libertarians, are breaking records.

So, what can we learn as libertarians from the Harry Potter books? Gina Luttrell wrote at ThoughtsonLiberty.com an article discussing the overarching themes of libertarianism in the Harry Potter series as a whole, but with a new addition to the saga, there are new themes and ideas that we, as libertarians, can explore.

One of the main conflicts we see in the newest book is Harry’s son, Albus’ struggle to find where he truly belongs, both at school and in the world. He worries that the Sorting Hat will place him into Slytherin, instead of Gryffindor, the house of the rest of his family. Harry consoles him by pointing out that this doesn’t matter, that he will be loved regardless, and that The Sorting Hat will take his feelings into account.

This is similar to the struggle many of us have faced at least once, with a media telling us that there are only two political paths. Their aim is to push us to subscribe to one of their schools of thought, either a conservative or liberal viewpoint. It is important to remember there is more to politics than left and right.

Speaking as someone who formerly identified as a conservative from a conservative family, I can attest firsthand to the struggle of facing a change in philosophical identity after taking The World’s Smallest Political Quiz and realizing my values are different than I thought they were. I guess that is one way to find our “place”…The Quiz is almost like a Sorting Hat, huh?

As it has previously been discussed among libertarian scholars, Harry Potter is the perfect example of a libertarian. He values the ability to choose his own path, while fighting against the corruption within the Ministry of Magic. In previous books, the Ministry subscribed to similar ideas as the villains of the series, like ethnic cleansing, discrimination, violence, and secrecy. With a total lack of transparency, Big Government rules throughout the series.

In Harry Potter and the Cursed Child we see a very different Ministry of Magic, led by Hermione Granger, a character who has always been keen to follow the rules, but has proven time and time again that she is not afraid to deviate from them in cases of principle. We also see that Harry is serving as an Auror, or dark wizard catcher under Hermione.

So what can we take away from this shift as libertarians? Harry and his friends used to fight against the established government and their oppressive ideas, and now they ARE the government. Being a part of the libertarian movement means fighting corruption with freedom and openness, spreading the ideals of libertarianism as people become more open to it.

During this election year, I think we are experiencing a significant shift in the way people think. As people tire of the same two choices, and they get tired of Big Government ruling their lives, they are opening their eyes to libertarian ideals.

Libertarianism is more than just politics, yet we are seeing a shift in what drives people to throw their support behind a candidate. We have Gary Johnson and Bill Weld on the main stage, and although neither is perfect, they are representing new ideas that have never gained so much attention. Every day, we are changing the way people think.

So, let’s make sure we don’t forget that there is more than two options in politics. Let’s remember to stand strong on issues of morality. Let’s fight against an oppressive government.

Political discourse is changing.

Just like the beloved Harry Potter characters did, could we be experiencing a shift in the ‘political status quo?’ Let’s hope so.

Police Caught Framing Open Carry Activist at DUI Checkpoint

in Gun Rights, Liberator Online, News You Can Use by Alice Salles Comments are off

Police Caught Framing Open Carry Activist at DUI Checkpoint

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

As America discusses yet another deadly police shooting, the name Terence Crutcher becomes a “viral” hashtag. And as many argue that yet another hashtag won’t make a dent in helping to put an end to the systemic violence associated with law enforcement, Washington Post’s Radley Balko continues to report on all kinds of police abuse cases, bringing certain stories to light that seldom get any air time due to their less than dramatic developments.

open carry

According to Balko, the American Civil Liberties Union (ACLU) of Connecticut filed a lawsuit against the local police on behalf of Michael Picard, an open carry gun rights activist.

Picard was targeted by the local police while he was protesting a DUI checkpoint in September of 2015. He positioned himself ahead of the checkpoint, holding up a sign that read “cops ahead, remain silent.”

ACLU of Connecticut Legal Director Dan Barrett explained that, as soon as the police was made aware of Picard’s silent and legal protest, state officers working the checkpoint approached the protester and proceeded to slap the camera out of his hand. As the officer carries on, believing the camera had been broken, Picard is searched.

As an open carry activist, Picard had been carrying a gun in plain sight all along, making it easy for officers to find it immediately. Nevertheless, the officer in question announces he found a gun as loud as possible. As the officers check his permit and run a check on his records, Picard picks up his camera, prompting the officer to say “taking my picture is illegal.”

Nonsense, Barett says.

As Picard debates the officer over his constitutional rights, the officer “snatches” the camera from Picard’s hands and places it on top of the police cruiser.

Thankfully, the camera was still recording.

What happens next is why Picard is now suing the Connecticut police.

According to the footage, three troopers are caught talking about what they should do next. As they see Picard’s permit is valid, they say “oh crap. … we gotta punch a number on this guy.” Meaning they should “open an investigation in the police database.” The officer then says, “we really gotta cover our a*ses.”

They proceed, discussing what to do about Picard without facts to back their story. During at least eight minutes, they attempt to get to a conclusion as to how better they will “cover their” butts.

At no time, Balko explains, did the cops think of giving Picard his camera back and telling him he was free to go.

Toward the end of this ordeal, the officers get to the conclusion of charging Picard with two criminal infractions: “reckless use of a highway by a pedestrian,” and “creating a public disturbance.”

Thanks to Picard’s camera, we know the officers discuss how to support the public disturbance charge until a supervisor comes up with a plan.

“What we say,” he tells the other officers, “is that multiple motorists stopped to complain about a guy waving a gun around, but none of them wanted to stop and make a statement.”

After filing a complaint that led to nowhere, the ACLU took on the case.

Regardless of where Americans stand on gun rights or law enforcement, Picard’s right to protest the checkpoint in peace while carrying a weapon should always be upheld.

The same way pulling over and reaching out to the police with your arms raised should not give officers an excuse to practice target shooting over your helpless body.

Change We Can Believe In

in Communicating Liberty, From Me To You, Liberator Online by Brett Bittner Comments are off

Change We Can Believe In

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Obviously, we’re not talking about the campaign slogan from eight years ago.

We are at a point where the dynamics of media are changing. More media outlets, bloggers, instant LIVE broadcasts, and social media drive conversations outside the tightly controlled messaging we’ve seen in the past. Because of the “always on” nature of many of these developments, the way news is presented is changing… For the better.

ChangeWith the ability to break news at any time, how people interact is changing. Today, we know more about what’s happening throughout the world, rather than a narrative that can be controlled.

The Arab Spring probably would not have made the news stateside, had it not been for the images, thoughts, and reporting performed by those on the ground, with the American audience demanding to know more. The dynamics of media are changing, and while the established corporate media tries to hang onto everything they can control, alternative media continues to grow in influence.

These changes also mean that ideas are spreading faster and with a farther reach. Even in some of the most remote areas of the world, a couple touches of a smartphone screen or clicks of a mouse can bring you up to speed on the latest happenings in minutes.

Because of how easy it is to get information, we now see a shift in how ideas spread, with virality, openness, and trust overcoming traditional advertising avenues and the power of vast sums of money. The dynamic is shifting, and greater exposure causes that shift to occur faster.

What does this change mean for libertarians? In this new decentralized dynamic, our voice can be just as prominent. The walls that stopped us before are crumbling, as we now have nearly equal footing.

So, let’s take advantage of this opportunity. The more we discuss our ideas, the moral case for freedom, and what a free society looks like, the greater influence we have on the direction our world moves. We can truly work to change hearts and minds without meeting the barriers of the past.

Knowing this, what will you do for liberty?

Surprise! Black Families Love Choice, Too

in Education, Liberator Online, News You Can Use by Alice Salles Comments are off

Surprise! Black Families Love Choice, Too

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

In case you were wondering, school choice is popular. Especially among those who need it most.

choiceAccording to a survey released by North Carolina’s Opportunity Scholarship Program, 56 percent of local black voters favor public charter schools, while only 24 percent oppose them. At least 59 percent of those who participated also claimed that they support the expansion of the state’s Opportunity Scholarship Program. Twenty-three percent do not want to see the program’s expansion.

Traditional schools, which are burdened with the heavy weight of union-backed demands, often tend to perform poorly, especially when compared to the majority of charter schools and other institutions that are not government-run.

In The Origins of the Public School, Austrian economist Robert P. Murphy explains that traditional schools became widely popular once “inefficient ‘firms’” sought to influence public school leadership in order to “hinder competitors.”

Murphy notes that this incident is “common to all expansions of state power.” Adding that the defense of standardization of curricula and centralization of “the disbursement of public funds” toward public schooling originally came from those who “would benefit financially from such policies,” including trade unions, he argues that protectionism—not education—is what drives teachers to unionize and burden school systems with their demands, sacrificing productivity for wages.

By becoming closer to the business of policymaking, teachers unions saw the removal of children from the labor market and the elimination of potential competition in the education industry as the only way to secure their position. By targeting poorer families who could not afford to put their children in private institutions, these groups succeeded greatly, demanding government to have more influence in the education of American children.

Murphy continues:

The Protestant schools were losing ‘market share’, and turned to government to pad their budgets and restrict the actions of their chief competitors, the Catholic schools. In other arenas, people can quickly see through such self-interested ‘altruism’. When a corporation clamors for an import restriction on foreign competition, most observers agree that it is acting to increase its own profits, not to protect the public from ‘dumping’. Why then do most people accept at face value the humanitarian justifications offered by the advocates of state education when such a bureaucracy confers immense wealth and power in the hands of an elite?

The idea of school choice is often attacked by groups claiming to speak on behalf of the oppressed and undereducated, and yet evidence shows that choice is what makes it possible for families in underprivileged situations to achieve greatness.

Whether you agree or not about the amplification of school choice through the charter or voucher systems, the fact minorities are benefiting from the addition of private elements to the schooling system is important. Unlike prohibitionists, families who struggle to provide their children with proper education see value in school choice because they live it.

If the education business hadn’t become a government business, choice would be the norm. Until freedom is restored in full, let’s celebrate those who have discovered—on their own—that freedom is always the best choice.

Drug Prices Are High Because Government Protects Monopolies

in Healthcare, Liberator Online, News You Can Use by Alice Salles Comments are off

Drug Prices Are High Because Government Protects Monopolies

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Ever since the EpiPen scandal hit the public like a ton of bricks, many outlets contended that greed, not cronyism, was to blame.

pillsBut when looked closely, EpiPen is just another example of corporate influence and lobbying shaping public policy. The ones who benefit are always the same individuals who pressed for changes in the first place.

In an article for the Fiscal Times, Mercatus Center’s Marc Joffe contended that the drug price problem could be fixed by targeting the Food and Drug Administration. But not by giving the agency more regulatory power. Instead, Joffe argues that, stripping the agency of its power would do America a world of good.

In the article, Joffe tells the story of how the FDA obtained its power, noting that it was a morning sickness pill that prompted the nationwide support for the Kefauver Harris Amendment, which “gave the [FDA] most of the power it now exerts in regulating drugs.”

As the FDA expanded its power, regulating every single piece of medication in America, drug prices increased considerably, while access to many life-saving drugs remains restricted. To Joffe, the “drug crisis” we now face as a nation has everything to do with the empowerment of the FDA, prompting the scholar to urge lawmakers to look at the free market for a solution if what they are truly after is to lower drug prices.

In a competitive market, Joffe writes, “price equals the marginal cost of production.” But even in an imperfect world, he contends that, when “prices [are] well above production costs,” firms see an incentive to compete. But if markets are restricted and companies are granted exclusive rights to produce and sell certain drugs, firms are unable to compete. Without competition, monopolies set the rules, making way to high costs and low effectiveness.

In his article, Joffe argues that, if Congress is serious about helping patients from all walks of life, they must stop considering the idea of passing laws to expedite the FDA’s approvals for new drugs. Instead, Joffe writes, “[allowing] multiple organizations to approve drugs, providing competition to the FDA … [or allowing] pharmaceutical companies sell whichever medications they believe to be safe and effective — with the understanding that patients can win large judgments if the companies fail to produce and market their treatments responsibly,” would both be better options that would deliver better, and more effective results.

Freedom, after all, is the answer to most of our problems. And that’s why governments often contend the opposite.

What Would It Take To Make You Leave Everything Behind?

in From Me To You, Liberator Online, Personal Liberty, Property Rights by Brett Bittner Comments are off

What Would It Take To Make You Leave Everything Behind?

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

The actions that could lead one to leave everything behind is the central theme discussed by Oliver Stone’s newest film, “Snowden.”

Framed by the June 2013 release of information to journalists Glenn Greenwald and Ewan MacAskill, along with documentary filmmaker Laura Poitras, the film takes us on a course of a young man enlisting in the Army Reserves, being discharged after an injury, and moving on to a series of information security positions both inside and contracted by the CIA and the NSA.

LeavePrior to the screening, a special message from Oliver Stone spoke to the danger to privacy that our smartphones create, a theme made quite prominent in the film. Stylistically, Stone really drives home the point by including the privacy invasion in his directorial vision to depict the dragnet being run on the entire world by the American government.

Those of us who know the story of the whistleblower/dissident/patriot/traitor will appreciate the way in which the film chronicles his journey through the CIA, as an NSA contractor, and finally, as the person who exposed the extent to which the American government collects data both domestically and abroad. More importantly, the story will offer those who aren’t as aware of what occurred a dramatic look at his story, especially the “why” behind his actions to expose the federal government’s actions.

A theme present throughout the film was about how the surveillance and data collection did not present as a means to safety or security, rather an opportunity to exert control, both economically and socially. Whether in his time in Geneva in the CIA, or as a contractor for any of the other alphabet agencies, the use (and misuse) of access and authority passed by legislation exemplifies the danger of giving authority over from one’s self to another.

Ultimately, the connections we make with others when we communicate our thoughts, actions, and even our deepest secrets are what can be held against us, should the time come that we are to be a pawn. The merging and sharing we do make us feeling, connected, empathetic human beings. We crave the attention, as well as to give it.

In real life, Snowden exposed that we, through our lives, thoughts, and actions, are simply sitting in a database somewhere in a rack inside a data center, waiting to be looked at, manipulated, and controlled. In the film, Stone helps explain that to an audience that may not understand the full extent that exposure affects us all, whether libertarian, conservative, liberal, centrist, or even authoritarian.

Good Cop Fails to Kill Innocent Man, Gets Fired

in Capital Punishment, Criminal Justice, Issues, Liberator Online, News You Can Use, Personal Liberty by Alice Salles Comments are off

Good Cop Fails to Kill Innocent Man, Gets Fired

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Police abuse is a real issue. Not because all police officers are corrupt, but because government institutions and its members respond to incentives. Just like us.

If an officer is given blanket authority to act only with his best interest in mind while under the guise of public security, personal responsibility is no longer part of the job. Without personal responsibility at play, individuals are no longer worried about the consequences of their actions.

Police CarWhile the cases of misbehavior among officers are often more popular in the media, cases of officers actually acting responsibly seldom make it to the front pages. But a story on The Washington Post has just changed this picture.

According to the publication, the police chief in Weirton, West Virginia has fired an officer for not killing someone.

The report originally comes from the Pittsburgh Post-Gazette. And according to the original news story, the incident that led to the officer’s employment termination happened on May 6th.

Then-Weirton police officer Stephen Mader was called to respond to a domestic incident. While attempting to handle the situation responsibly, Mader found that the man he was confronting was armed. Mader, who had been trained as a Marine, made the decision to look at the “whole person” in order to decide what to do next. Instead of shooting, Mader decided to use a calmer tone, noticing that the armed man was not pointing his gun at him.

The officer then proceeded to ask the man to put his gun down, but instead of doing so, the man answered by saying: “Just shoot me.” When the officer said “I am not going to shoot you, brother,” the man started flicking his wrist. According to the officer, he thinks he did that to get him to react.

He knew then that the man didn’t want to hurt anyone. Instead, he wanted to commit suicide.

When responding to the call, Mader learned that the man’s girlfriend had reached to the police, claiming that the man was attempting to kill himself.

According to Radley Balko, the writer of the Washington Post article, Mader’s reaction was “a lot braver course of action than simply opening fire when the suspect doesn’t immediately disarm.” When in crisis, he added, this is the type of attitude you expect to see coming from an officer. The trigger-happy trend, after all, is not the type of attitude that comes from a person who is thinking about the consequences of their actions.

In his article, Balko stated that what Mader did is exactly the type of work officers claim to experience on a daily basis: Putting their lives in danger to save lives.

And yet, as Mader was handling the situation safely, two other officers showed up at the scene, and ended up shooting the man dead as a result.

After the tragic killing, officers found that the victim’s gun wasn’t loaded. And while officers were not able to know that for a fact before the shooting, it proved that Mader had done the right thing by using what he learned from his training. The victim hadn’t been a threat to anybody, except himself. The situation Mader encountered was, indeed, a suicide-by-cop situation, but instead of following Mader’s lead, the other officers didn’t think twice before putting an end to the man’s life.

Once it was all said and done, the Weirton police department put an investigator to look into the shooting. According to Mader, when he tried to return to work on May 17 after following protocol and taking some time off due to his involvement in the shooting, he was asked to talk to Weirton Police Chief Rob Alexander. But instead of being honored for his efforts, Alexander told him that he would be placed on administrative leave.

The reason why? He had put two other officers in danger, despite the fact that he had assessed the situation correctly, unlike his colleagues.

On June 7, he received a termination letter that stated that the fact he had failed to shoot the victim meant he had “failed to eliminate a threat.” That was why he was being let go.

Unfortunately for Mader, he won’t be getting his pension, even though he didn’t hurt anybody. Meanwhile, countless others who are under investigation for actually killing innocents continue to receive their pensions, even after being dismissed from the force.

After looking for legal help, he noticed that his fight against the city wouldn’t produce any desirable outcomes, since he was a probationary employe in an “at-will” state, meaning that he could be fired for any given reason.

While many officers who are considered “bad apples” are able to quickly find work at other agencies, Mader hasn’t been able to find employment in his area. The Afghanistan veteran has two small sons and is now studying to get a commercial truck driving license to support his family. He told reporters that he would still take a job in law enforcement, the problem is that nobody seems to want to hire him. ​

How Regulations Helped to Kill the Blackcurrant Berry Market in America

in Business and Economy, Economic Liberty, Liberator Online, News You Can Use by Alice Salles Comments are off

How Regulations Helped to Kill the Blackcurrant Berry Market in America

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

It’s no secret that regulations are used as tools by rent-seeking firms in order to keep competitors off the market. But when US regulations restrict the production of items for long periods of time and for no apparent reason, it’s often hard to bring the same items back into particular communities.

FruitThis happened with the blackcurrant berry, which has impacted Skittles, the fruit-flavored sweets that are both produced and marketed by the Wrigley Company.

In the United States, the purple Skittle tastes like grape. But anywhere else, including the United Kingdom and Australia, the company uses blackcurrant to produce these pesky purple pieces of candy. Outside of the country, everyone knows what blackcurrant is. But in America, many haven’t even heard of the powerful fruit.

What many also don’t know is that blackcurrant berry is not widely known in America because of a regulatory black hole.

For many years, growing the sweet and tart berry in the United States was outlawed. Since the early 1990s, farmers were forced to drop the production, but it wasn’t because there wasn’t a demand. Instead, the policy was embraced after legislators learned that the berry bushes could act as a vector for white pine blister rust, which could destroy the wood. That was a problem for lumber producers, and the berry was outlawed.

While in the 1960s the federal government loosened restrictions, allowing states to set their own rules, a few have kept the ban in place. Nevertheless, most states now allow farmers to grow the berry. Regardless of the policy change, the decades of obscurity made Americans remain unaware of the very existence of blackcurrant berry. The fruit, which is widely popular in Europe, is seldom found anywhere in the United States.

One man’s journey to formally decriminalize the fruit in New York started in Germany, where he ran a restaurant in the Bavaria region. Coming back to New York, Greg Quinn lobbied local lawmakers, helping overturn the ban on growing the fruit. Ever since 2003, Quinn has been growing blackcurrants in Hudson Valley, and now counts with at least 10,000 bushes in his backyard.

Ever since the very first moment he learned about the berry, he knew he alone had to help reintroduce the flavor back to the American palate.

As his brand of juices and concentrates start to slowly hit the market, many cocktail bars and restaurants appear to like the products, but the flavor is so foreign to Americans that the product is often seen as a tough sell.

Until blackcurrant berries are popular in America again, one can only hope that this story will help others to think twice before supporting more restrictions in the future.

What are rights?

in Conversations With My Boys, Liberator Online by The Libertarian Homeschooler Comments are off

What are rights?

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Editor’s Note: This was written to introduce the idea of rights to the Young Statesman.

What are rights? There are two types or rights: Negative rights and positive rights. If you’ve ever heard the Ten Commandments, you’re familiar with Negative Rights. Thou shalt not…. Negative rights make you refrain from encroaching on the person or property of another.

RightsThou shalt not kill. Thou shalt not steal. Or as Libertarians like to say: Do not encroach upon the person or property of another. Simple, no? These rights don’t require you to Do anything. Only to refrain. A negative right essentially protects you from the encroachment of another person, a group, and the State. The negative right tells you that you can expect not to be subject to violence or coercion.

Negative rights are based on the idea of ownership. You own yourself and you own your property. No one has the right to infringe upon your life or your liberty or your property because they properly belong to you. For a negative right to be violated, one person, group, or State must encroach upon another. (Thou shalt not kill apparently doesn’t apply to tornadoes or earthquakes so if you’re killed by a tornado we don’t say that your rights have been violated.)

If you’ve ever heard someone argue that all people have the right to healthcare, education, food, shelter, or clothing they were making an argument for Positive rights. Positive rights make everyone responsible for providing one another with goods, services, and resources. Positive rights negate the principle of ownership. Every single argument for Positive rights without exception, no matter how kindly intended or reasonable, is an attack on self ownership and property.

Positive rights are based on the principle that we do Not own ourselves nor do we own our property. Therefore access to the property and person of another without their consent–theft and servitude–is fair and reasonable.

Positive rights require that you Do something. This is a violation of the principle of self-ownership. If I own myself, I am not required to Do anything at the behest of another. A Positive right guarantees the encroachment of another person, a group, and the State against your person and property. You will be subject to violence and coercion if you violate the right of another to your labor and property.

Constitutionally, the preservation of Negative rights is the purview of the State. Negative rights are ancient and history has shown that despots violate them first by claiming the ‘general welfare’ or ‘common good’ is being served and after establishing that the people will tolerate their breach they will do away with them in all but name.

Learn By Doing

in From Me To You, Liberator Online by Brett Bittner Comments are off

Learn By Doing

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.” – Benjamin Franklin

He’s right! The best way to learn is to get involved, and just do it.

learnWhile reading books, watching videos, and listening to speeches can deliver a positive learning experience, I learn best by doing.

On top of that, there is nothing more motivating than my being told that I can’t do something. In that, I’m sure that I’m not alone.

Ten years ago, I’d never stuffed envelopes for a candidate or a political organization, let alone run for office (or won re-election). The majority of what I learned didn’t come from books, videos, speeches, or seminars. It came from “getting my hands dirty” in the actual work necessary to achieve something in the political realm.

Whether we’re talking about planning outreach events, executing political rallies, strategizing for campaigns, or general knowledge about politics beyond where to vote, I found the most useful knowledge came when I followed Nike’s advice and just did it.

Were there stumbles along the way? Sure.

Real-world experience, however, trumped anything I’d read, seen or heard, because I was learning by doing. I didn’t have the biases and handicaps of others, because as I worked to forge my own way, I researched best practices from a variety of sources. Often, those best practices found themselves at odds, depending on the source, so examining them without the distortion of a lens helped me find the best path.

As libertarians, we are often hear that we can’t win an election, influence public policy, or that we’ll move society in a libertarian direction. When I hear things like that, I’m motivated to prove them wrong. Thus far, I’ve done all three.

What can you accomplish if you just do it?

We Are Changing Lives

in Liberator Online, Walk the Walk by Brett Bittner Comments are off

We Are Changing Lives

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Not to exaggerate things, but life-changing moments happen every day. With every interaction, we act in a way that can change someone’s life. We have the potential to use this for a variety of outcomes, whether positive, negative, or neutral. The best part is WE influence the outcome.

When we consider that we might be the first libertarian those we encounter ever meet, we have an opportunity to make an awesome first impression.

ChangingAs libertarians, we should embrace the opportunity to change people’s lives for the better. We can open others’ eyes to a world where peace, prosperity, and liberty thrive, rather than living in the shadow of a government that dictates to us our lives and actions. Do you remember how your life changed when you embraced libertarianism?

So, how can we share that experience with everyone?

We can change lives by making a positive impact on everyone we meet, and this doesn’t happen strictly at outreach booths. It isn’t even hard to accomplish. The key is being aware that every interaction is potentially life-changing and acting accordingly to make each of them positive for others.

When we adopt a mindset that we are ambassadors to libertarianism with everyone we meet, we are always “on.” That mindset shift to make a positive impact attracts people to you, and you can be a shining example to them of what it means to be a libertarian.

This approach not only augments our outreach beyond scheduled events, we create other ambassadors for our actions as they are attracted to us. By building relationships with those we attract, we can also add the fun of fellowship to the mix. A fun-loving, positive group of people engage others and bring more into their circle. That growth breeds further growth, and a cohesive, attractive group of people will continue to grow in their size and influence.

As our peer groups grow in this manner, we’ll continue to add more libertarians to the fold. In turn, that means a more libertarian mindset as we continue toward the critical mass necessary to impact society as whole, going beyond our pockets here and there. We’ve built quite a movement, and we need to continue it’s growth, winning over hearts and minds to bring about a freer society.

As we’ve discussed before, libertarianism won’t suddenly catch on, taking hold all at once, with one election or one law being passed, like you might flip on a light switch. While the light of liberty shines bright for you and me, there are many for whom it’s quite dim.

Let’s turn up the dimmer switch to brighten their lives too.

Former Felons Could Benefit from Free Markets Too

in Business and Economy, Criminal Justice, Economic Liberty, Liberator Online, News You Can Use, Personal Liberty by Alice Salles Comments are off

Former Inmates Could Benefit from Free Markets Too

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

For too many former convicts, life after prison is hard. Oftentimes, quite impossible. That’s why most of those who are given a second chance end up going back to jail.

But to this 35-year-old, his second chance came in the form of a local restaurant manager who was not scared of government’s formal tagging of felons.

Applebee'sAfter his release in 2011, Marcellus Benbow was struggling to find a job. He told reporters that, at the time, he was doing odd jobs, hoping to avoid going back to a life of crime while looking for a full-time opportunity. As he struggled to find a steady occupation in order to gain custody of his two oldest daughters, he also found no sympathy from potential employers.

That all changed when he answered an ad on Craigslist.

As soon as he met with the general manager at Apple-Metro, the New York franchisee of Applebee’s, both men hit off. That was it. Benbow had finally scored full-time employment with the company as a broiler cook.

“Applebee’s saved my life,” he said.

Now, Benbow is an assistant kitchen manager at Applebee’s Fordham Road location in the Bronx. He could soon be getting a promotion, taking the role of kitchen manager. He was lucky that his current employer was not afraid of his past, but many in his position aren’t as lucky.

In America, felons are required to disclose whether they have spent time in jail. But even if they don’t disclose this information, background checks help potential employers learn more. In many cases, non-violent felons are seen as a threat by employers who prefer to hire someone else, spurring a wave of discrimination suits against business owners.

The result is quite concerning.

The estimated unemployment rates among ex-prisoners are between 25 and 40 percent, despite the federal incentives some get by hiring felons. But laws that have helped to create so many non-violent criminals are still in effect. Instead of urging Congress to review some of these laws, namely the drug war and other pieces of legislation such as the Violence Against Women Act, many advocates for equal employment opportunities blame companies alone for their refusal to hire felons.

Recently, the often feared tycoons known as the Koch brothers announced they would stop asking potential employees about their criminal record. According to Koch Industries’ general counsel, Mark Holden, and Charles Koch, the decision came about after leadership noticed that overcriminalization had been affecting “us all but most profoundly harms our disadvantaged citizens.”

At the time of the announcement, both men penned an op-ed that asked the question: “If ex-offenders can’t get a job, education or housing, how can we possibly expect them to have a productive life?”

Instead of forcing employers to change, advocates could see a real change in the country’s employment environment by just pushing Washington to focus on real criminal justice reform.

Drug War: CO Residents Treated as Criminals in Neighboring States

in Drugs, Liberator Online, News You Can Use, Personal Liberty by Alice Salles Comments are off

Drug War: CO Residents Treated as Criminals in Neighboring States

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Colorado was the first state in the nation to legalize recreational marijuana. But while freer drug markets have also helped to boost other aspects of Colorado’s economy, issues associated with other state-run agencies were never fully addressed, mainly how law enforcement’s long-lasting love affair with targeting drug users and dealers hasn’t really changed.

Traffic StopEver since recreational marijuana was made legal, Tech Dirt reports, law enforcement agencies in neighboring states inched closer, considering any road coming out of Colorado a “drug corridor.”

Due to this approach to drug-related law enforcement, several unconstitutional stops and seizures have been taking place at the borders surrounding Colorado.

Recently, one of the incidents in which out of state officers attempted to send innocent travelers to jail turned sour—for the Kansas police.

The Tenth Circuit Court of Appeals ruled that a traffic stop carried out in Kansas was unconstitutional because the driver involved did not commit a crime by traveling from a state where marijuana is legal. After all, Tech Dirt adds, “it isn’t against the law to conspire to perform an act that is legal in another state.”

The incident that prompted the court’s decision involves Peter Vasquez. Originally, Kansas Highway Patrol officers claimed they pulled him over because his vehicle’s temporary tag was unreadable. But moments after his tag was verified, officers launched an expedition to find out whether the Colorado resident had any illegal substances in his vehicle.

While Vasquez was in the car, one of the officers told the second agent that Vasquez was “notably nervous,” urging the officer to “get a feel for him” to see “how nervous” he was. Once the second Kansas officer returned, he allegedly said Vasquez was “scared to death.” After checking Vasquez’s insurance and noticing he had added two new cars to his policy, one of the officers assumed Vasquez had been transporting illegal drugs. That’s when the K-9 unit was called.

During a quick interrogation, officers learned Vasquez owned a boutique, and that the newer car he had bought was given to his girlfriend. Once Vasquez told the officers he was moving to Maryland, they urged the driver to disclose the location of his belongings. Vasquez answered that he had already moved most of his belongings.

After issuing Vasquez a warning, officers continued to pressure him to give them consent to search the vehicle. But the attempts were fruitless. As a result, the officers decided to consider his stand was enough to prove Vasquez had something to hide.

Because one of the officers believed Vasquez was “probably involved in a little criminal activity,” they arrested him.

Once the dog was summoned, it failed to bark at anything in the vehicle. Nevertheless, cops went further, searching the vehicle on their own anyway. They also found nothing.

After the ordeal was finally over, Vasquez sued the Kansas Highway Patrol officers over their illegal search.

In their defense, officers involved claimed that the fact Vasquez was driving alone at night in a “known drug corridor” made him a suspect of taking part in illegal drug activities. Officers also claimed that, the fact Vasquez’s back seat “did not contain items” the law enforcement duo expected to see “in the car of someone moving across the country,” and the fact he seemed nervous, where all reasons for them to arrest him.

Thankfully for Vasquez, the judge ruled the officers’ conduct unreasonable and unconstitutional.

While this is a victory for this one individual, it’s disturbing to learn that law enforcement agencies see residents of a state where marijuana is legal as “instant criminals.”

When looking for what the drug war has accomplished over the years, look no further. Officers now consider anyone from Colorado a potential suspect. Even if drugs aren’t involved. That, and that alone, is what the drug war has produced.

BREED LOVE: What the Country’s First Female Self-Made Millionaire Taught Us About Free Markets

in Business and Economy, Economic Liberty, Liberator Online, News You Can Use by Alice Salles Comments are off

BREED LOVE: What the Country’s First Female Self-Made Millionaire Taught Us About Free Markets

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

“Don’t sit down and wait for the opportunities to come. Get up and make them!” Sarah Breedlove Walker

Sarah Breedlove, also known as Madam C. J. Walker, had a tough but incredibly fulfilling life.

WalkerThe African American entrepreneur, philanthropist, and political activist became one of the wealthiest black women in the country by launching Madame C.J. Walker Manufacturing, a company created to meet her communities’ cosmetic needs.

Born to enslaved parents in 1867, Breedlove was the first child in her family to be born as a free woman. As a young woman, Breedlove went through severe financial hardships, but once she moved to Saint Louis, Missouri, she became aware of some of the health difficulties people in her community suffered.

Some of the issues Breedlove saw other black women experiencing included severe dandruff and other scalp ailments associated with skin disorders caused by the lye added to the soap of the era, as well as other socio-economic factors.

Seeing so many women like her suffer from these ailments prompted her to act.

Once Breedlove saw a demand for better cosmetic products designed for different types of skin, she first sought more information on hair care with her brothers, who were barbers. In no time, she became a commission saleswoman for Annie Turnbo Malone, the owner of the Poro Company.

As the time passed, Breedlove used what she learned from her work along with the knowledge she had gathered as a result of her own research, developing her product line.

In 1905, Breedlove moved to Colorado where she and her daughter launched their business. The door-to-door saleswoman would teach other young black women how to style and care for their hair locally until 1910, when Breedlove established her business in Indianapolis, training other women to use “The Walker System,” her own method of grooming that promoted hair growth and scalp conditioning.

For about a decade, Breedlove employed several thousands of black women as sales agents. By 1917, Madame C.J. Walker Manufacturing had employed nearly 20,000 women.

Breedlove took pride in her system, but she also wanted to see others like her flourish.

Instead of just training employees, Breedlove started teaching others about finances and entrepreneurship, empowering an entire generation of black women through the establishment of the National Beauty Culturists and Benevolent Association of Madam C. J. Walker Agents.

During the National Negro Business League (NNBL) annual meeting in 1912, Breedlove celebrated her individuality and self-empowerment by stating:

“I am a woman who came for the cotton fields of the South. From there I was promoted to the washtub. From there, I was promoted to the cook kitchen. And from there, I promoted myself into the business of manufacturing hair goods and preparations. I have built my own factory on my own ground.”

Breedlove was special because she never complained. Instead, she looked around and saw an issue that she could solve. Through markets, she learned to compete by offering a product that met the demands of people in her community. As she grew as a businesswoman, she also gave back, teaching others that hard work and dedication pay off in the end.

Sarah Breedlove Walker may have not always seen her own story as an example of how markets help empower the individual. But this generation of young women could learn a great deal from her. Not just because of her defiance in the face of difficulties, but also because of her vision. Instead of simply demanding attention to her cause, Breedlove made her mark in the world by helping others (while helping herself).

As the F. A. Hayek character says in The Fight of the Century: “Give us a chance so we can discover/The most valuable ways to serve one another.”

How Much Is Liberty Worth?

in Liberator Online by Brett Bittner Comments are off

How Much Is Liberty Worth?

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

Recently, I found an interesting piece on Seth Godin’s blog about the fear of giving.  As libertarians, we have a reputation of acting in our own self-interests (not that there’s anything wrong with that).  This is a reputation very much deserved, as it aligns with our beliefs with regard to individual liberty and personal responsibility, but it also accurately portrays our giving, political and otherwise.

As individuals we act in our own self-interest, but as a group, we fail to adequately fund groups and candidates in line with our principles or invest in entrepreneurial efforts that decentralize authority.  The analogy used in that piece about giving was one that showed that in an emergency situation, one rarely considers the cost of action:

‘If you are walking by a pond and you see a child drowning, do you save her? What if it means ruining a very fancy pair of Italian shoes?’ Okay, if we assume the answer is yes, then why not spend the cost of those shoes to save 20 kids who are starving to death across town or the world? There’s really no difference. Or by, extension, invest in research or development that solves a problem forever… The issues are proximity and attention.

As we face the ever-growing threats to our liberty, it would seem that those active in the liberty movement, whether as an “R”, “D”, “L”, “I”, or anyone else who has “seen the light,” would be clamoring to give money to local groups, statewide and national organizations, candidates running for office, and activists that work against the two-headed snake of Big Government. Are we in an emergency situation today?

Godin points out the success of the Mormon church (as well as many of the Christian religions) as they set a standard for how to become and remain a member in good standing with regard to financial matters:

The Mormon Church says, ‘tithe’. Loosely paraphrased, they say, ‘10% is a lot, and 10% is enough.’ This is actually very smart, because they’ve created a difficult but achievable standard, a way to be a member of good standing in their tribe.

When my dad ran the local United Way drive as a volunteer, he pushed for one percent. ‘One percent isn’t a lot, but it’s enough.’

My first question to you is “How much is enough?”  If I asked you to contribute a certain percentage or a dollar amount to support the cause of liberty, what would that number be? (I’m honestly soliciting your feedback here: brett@theadvocates.org)

Additionally, do you think that the these groups and candidates ask for donations often enough?  Do they ask too much?  Or just the right amount?

I would be remiss not to ask that you support The Advocates for Self-Government with this opportunity, so please do give as much as you can.

My final question for you to consider is this:  How much is Liberty worth?

How much is Liberty worth?

Who’s On Your Short List?

in Freedom On Campus, Liberator Online by Chloe Anagnos Comments are off

Who’s On Your Short List?

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

American industrialist and businessman, J. Paul Getty, wrote in his book, “How to Be Rich,” that:

“…it has always been my contention that an individual who can be relied upon to be himself and to be honest unto himself can be relied upon in every other way.”

TeamworkAs one of America’s most successful entrepreneurs, Getty’s soundbites about living richly are definitely something to take to heart.

In the full year I’ve been outside the comforts of university life, I’ve learned more about the importance of reliability than I ever thought I would. At first, I learned how to rely on myself and my own skills when I moved a few hundred miles away from my family. Then, I learned to rely on those around me, which helped me create a new support system. Now, I work each and every day to be someone that others can rely on.

It is my hope that I’m on many “short lists.” Meaning, if a friend, family member, or co-worker had something important they needed help with, that I would be on their short list of people to call.

For example, I received a phone call from a college friend that I haven’t seen since graduation. She was in the Indianapolis area and wanted to know if she could potentially stay with me in case she was too tired to make the long drive home after a few meetings. I was  humbled that she thought of me – during my undergraduate years, I tried my very best to make sure that those around me knew that I could be someone who they could depend on.

Sometimes though, I drop the ball – I’m only human. We all are.

But even if people that occasionally drop the ball are honest with themselves and with others, as Getty mentions, it makes a difference.

I unfortunately can count on more than two hands (and two feet) the number of times I have encountered those who appear to be reliable, but end up doing more harm than they do good.

Even worse are those who use outlets like social media to gloat about how they used their time and talents “for good” without realizing how badly they set back the team, group, or project.

There was a saying that became popular during my last year in college:

“When I die, I hope [class project group member] lowers me into my grave so that they can let me down one last time.”

Although it’s hilarious (and morbid), think about it.

Do your actions make others want you on their short list? Or are you just going through the motions?

Oakland Officers Fail to Find Suspect Through Surveillance so Feds Step In—All Without a Warrant

in Liberator Online, News You Can Use, Personal Liberty, Property Rights by Alice Salles Comments are off

Oakland Officers Fail to Find Suspect Through Surveillance so Feds Step In—All Without a Warrant

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

In Oakland, California, feds were caught helping local police departments to spy on suspects without warrants. And in at least one instance, the individual targeted, Purvis Ellis, wasn’t even the main suspect in the murder case that led to his capture.

OaklandAccording to Tech Dirt, court documents obtained by Ars Technica show that the Oakland Police Department used stingray technology without seeking a warrant first against Ellis in 2013. The use of the device was deployed in order to catch the suspect who had been associated with the attempted murder of officer Eric Karsserboom.

According to the American Civil Liberties Union (ACLU), stingrays “are invasive cell phone surveillance devices that mimic cell phone towers and send out signals to trick cell phones in the area into transmitting their locations and identifying information.”

Oakland police attempted to use an older version of the device in 2013 to find one of the suspects in the attempted killing of a police officer, but officials were unsuccessful. They then reached out to the Federal Bureau of Investigation (FBI), asking federal agents to step in. Promptly after, FBI officials were able to locate the suspect using a more advanced stingray technology.

But despite the successful operation, state and federal officers failed to follow the constitution, ignoring the need for a warrant.

During the suspect’s trial, both the FBI and the Oakland PD stated that they didn’t need to obtain a warrant at the time due to “exigent circumstances.” In the FBI case, officials also claim the warrant requirement was not in place at the time of the operation, making the evidence obtained through surveillance tactics less likely to be tossed by a judge.

Nevertheless, news sources were finally able to report on this story since the judge presiding over the suspect’s prosecution ordered the government to submit detailed information on how Ellis was located. But despite the commotion surrounding Ellis, he has not been accused of actually shooting the officer, prompting privacy advocates to wonder whether the police has used the same surveillance tactics in other similar cases, targeting individuals who have not been accused of a crime and going to the lengths both the FBI and the Oakland PD went to keep this a secret.

Two years after the 2013 incident, the Oakland Police Department tried to secure a grant from the Department of Homeland Security in order to upgrade their stingray technology, suggesting that local police had been invested in this type of surveillance tactics long after the Ellis case. The technology local officials had at the time was unable to locate the suspect, but the latest system used by the FBI got the job done pretty quickly.

But details regarding why the suspect was targeted and why only his phone was intercepted were never revealed. All we know up until now is that two law enforcement agencies suspended the potential suspect’s rights to privacy, even as they knew that he hadn’t shot the officer.

Whether Ellis was directly involved in the attempted murder remains a mystery. But what should also be addressed in this case is the fact that individuals who haven’t been formally accused of a crime nor charged are being targeted by both local and federal law enforcement agents who continue to ignore the unconstitutionality of their actions.

States have been pushing their own anti-federal surveillance laws as the nullification movement initiated by groups like the Tenth Amendment Center gains more ground. But the American individual’s privacy rights won’t be truly upheld until federal agencies have been stripped of their surveillance powers.

Drug War Makes Criminals Out of California Physicians

in Drugs, Liberator Online, News You Can Use, Personal Liberty by Alice Salles Comments are off

Drug War Makes Criminals Out of California Physicians

This article was featured in our weekly newsletter, the Liberator Online. To receive it in your inbox, sign up here.

To those who are born and raised in the City of Angeles, stories of violence set in motion due to poorly written drug and health-related laws aren’t particularly unique.

PillsOver the decades, Southern California has been in the news over instances of police brutality against minorities, wrongful killings by the police, deadly gang fights, and police union scandals. Los Angeles has also been the backdrop of countless gangster rap songs and videos, as well as the actual setting of several real life criminal conspiracies, so it’s not a surprise that even physicians are now being arrested for working directly with drug gangs.

According to a local NBC affiliate, two doctors working out of the Lynnwood area in South Los Angeles were arrested and charged for selling prescription drugs “without medical purpose.” The two physicians surrendered to federal authorities this past Friday and were later released on bond after appearing on court.

They were allegedly linked to gang members who were also arrested on the same day.

The United States Attorney’s Office’s Central District of California claimed that both physicians were “significant suppliers of drugs to a street gang.” Some of the drugs they allegedly helped gang members obtain include Vicodin, which is also known as Norco, Xanax, and Soma. The opioids, psychoactive, and barbiturate-like drugs were all prescribed “at or near maximum strength,” the report states.

One of the charged physicians was allegedly involved in these transactions between 2011 and 2015. The second doctor was accused of signing purposeless prescriptions in 2014 and 2015.

While the operation that led detectives to the gang members associated with the Lynwood doctors targeted East Coast Crips involved in California burglaries, officers looked into the relationship between the physicians and gangsters after learning that both doctors “served as large-scale sources of supply to [gang] members and associates.”

The doctors were allegedly caught after a series of undercover operations, meaning that officers or cooperating witnesses approached both physicians asking for these prescriptions. In most cases, officials stated, doctors failed to examine patients.

As the nation goes through one of its toughest drug epidemics in history, putting countless of drug users and addicts in morgues over tainted batches of opioids, stories like these remind us that, if there’s a market, even if the demand is for something considered illegal, there will always be someone willing to break the rules. Why? Because financial incentives often push otherwise decent people into breaking the law.

Even gang members are drawn into a life of crime over the promise of high turnouts for little work, even if the risks are also high. They might have never wanted to be part of a criminal gang, but when faced with the decision of becoming rich fast—even if it’s just a promise—they change their minds.

In a free society, these incentives also exist, but without prohibition, addicts and those who provide them with their drug of choice have freedom to do so in a peaceful manner. In the black market sprung out of prohibition, gangs use force to maintain contracts and fight over territory. They are also not worried about branding, making it easy for them to set morals aside to produce bad batches of whatever drug customers are after. In a free market setting, the opposite is true.

Also, addicts are more likely to be safe in an environment where drug consumers aren’t stigmatized. In a free society untainted by prohibitionist laws, drug users are more likely to look for help. Under the current laws, addicts are often afraid of being arrested—for a good reason. This fear pushes them deeper into their addiction, and the consequences are often deadly since they often become dealers themselves to sustain their habit.

Compassion can only exist in a society where people are free to develop their own sets of values. When forced upon us, morals are ignored. But when all we have is freedom, consumers and their welfare hold the key to good business practices.

Why make criminals out of inner city kids and doctors when you can put an end to the drug war?​

Page 1 of 3812345...102030...Last »